Villámhárító
A földelés egyik formája a villámvédelem, amelynek célja, hogy villámcsapás estén levezesse földbe az áramot, megvédje az épületben tartózkodó embereket, berendezéseket, és magát az épületet is. A villámhárító három részből áll:
- felfogó: A felfogó az épület tetején helyezkedik el, és az a célja, hogy a villámcsapást magához vonzza. Az épület tetején található
- levezető: A felfogót ért villámcsapást levezeti a földbe, anélkül, hogy az kárt okozna. Az épület oldalán van kiemelve, egy épületen több levezető is lehet. A vezető lehet a vakolat alatt is, ez értelemszerűen az új házaknál kivitelezhető.
- Földelő: Villámáramot szétoszlatja földben. A földelőknek többféle típusúak lehetnek, például rúdföldelők, szalagföldelők, alapföldelők. Az egyik leggyakoribb megoldás az, hogy ha az épület beton alapja van földelő közegként használva
De mi is az a villám?
Természetes légköri kisülés, ami nagy energiával rendelkezik. Keletkezhet felhő és felhő, föld és felhő között. Egy villám áramerőssége akár 20-30.000 Ampert, de bizonyos esetekben elérheti 300.000 Amper. Mivel nagy energiával rendelkezik, és csak rövid ideig létezik a villám környezete több ezer fokra is felhevülhet, így lehetséges az, hogy ha belecsap a villám egy fába, kéménybe, az akár ki is gyulladhat.
Hogyan védekezhetünk villámcsapás okozta károk ellen?
A legtöbben vihar esetén kihúzzák a konnektorból az elektromos berendezéseket, azonban ez sajnos nem minden esetben kivitelezhető, mindenesetre a hosszabb távon nem vagyunk otthon például nyaralás alkalmával érdemes a TV-t és egyéb készülékeket kihúzni a konnektorból. Ha nem akarunk szakembert hívni, de biztosabb, hosszabb távú megoldásban gondolkodunk, akkor célnak tökéletesen megfelel, ha elektronikai szaküzletben, nagyáruházban túlfeszültség védő aljzatokat beszerezni, ami esetleg villámcsapáskor védelmet nyújt.
Túlfeszültség védelem:
A legegyszerűbb módszer a háromlépcsős túlfeszültség védelem. Az első lépcső a főelosztóban található. Ez egy szikraközös túlfeszültségvédelmi készülék, vagy egy kombinált túlfeszültség korlátozó eszköz. A második lépcső a kielosztóban elhelyezett varisztoros túlfeszültség védelmi készülék. A harmadik pedig közvetlenül védi az elektronikai eszközöket, ami egy túlfeszültség védelmi eszköz.
Családi házakra nem kötelező a villámhárító, azonban érdemes meggondolni, hiszen az utóbbi években egyre erősebb, durvább viharok alakultak ki. A családi házakban is rengetek olyan eszköz található, amit egy-egy vihar alkalmával nem kihúzható. Keressünk fel egy szakértőt, ha szeretnék villámvédelmet telepíteni!
A villámhárítás a földelés fontos része. Amennyiben szeretnél többet tudni a földelésről, olvasd el legutóbbi cikkünket!