Milyen szempontokat kell figyelembe venni egy multiméter vásárlásánál?
Multiméter vásárlásakor az első szempont, amit figyelembe kell venni, hogy milyen mérési módszert alkalmaz a műszer. Az olcsóbb típusok nagyrésze abszolút középértéket mér, a drágábbak pedig effektív értéket. Így az előbbinél nem biztos, hogy helyesen mért értéket kapunk, emiatt érdemes átgondolni, hogy biztos az olcsóbb készüléket vegyük-e meg.
A digit számokkal nem érdemes foglalkozni, inkább vegyük azt figyelembe, hogy mennyi a megjeleníthető számok értéke. Ez általában 2000.
Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy milyen környezetben szeretnénk használni a mérőműszert. Korábban már ITT írtunk a mérési kategóriákról. Négy mérési kategória létezik, mindegyik más-más környezetben használható.
- CAT I: Környezetet tekintve a kívánni mért áramkör nem csatlakozik közvetlenül hálózathoz
- CAT II: Kifeszültségű hálózatra csatlakoztatott eszközökre vonatkozik, mint például hűtő, fúrógép stb.
- CAT III: Közvetlenül a hálózatra csatlakoztatott eszközök, illetve elosztókra, megszakítókra vonatkozik
- CAT IV: Mérőműszerekre, kapcsolótáblákra vonatkozik.
A CAT III kategória már kellő biztonságot ad, de nem ismerjük a mérendő objektumot, mindenképpen CAT IV kategóriával rendelkező mérőműszerrel végezzük el a mérést! Csak olyan műszert vegyünk, amelynek mérési kategóriája megfelel a biztonságtechnikai EN 61010 szabványnak.
Mik az alapvető mérési funkciók?
A legáltalánosabb mérési funkció a AC/DC feszültségmérés, vagyis az egyen és váltóáramú feszültség mérésre is. Ez minden multiméterre igaz, így nem kell külön keresni ezt a funkciót. AC/ DC árammérés, vagyis az egyen és váltakozó áram mérése. Ha nagy áramot szeretnénk mérni, akkor ezt a funkciót kell keresni. Ha ellenállást és folytonosságot szeretnénk mérni, akkor érdemes inkább egy szigetelés ellenállás mérőt beszerezni, ami multiméterként is funkcionál, főleg, ha nagy ellenállással kell dolgozni. Ha zajos környezetben fogunk méréseket végezni, érdemes olyan típust beszerezni, ami hang és fényjelzéssel is rendelkezik. Nyitási feszültséget diódateszttel lehet elvégezni, néhány műszer ezzel egyidőben képes ellenállást mérni.
Különleges mérési funkciók:
Egyes multiméterek képesek tárolni a mért adatokat, egyes modellekből már applikáció segítéségével könnyen importálhatók például Excel táblázatba vagy pedig Pdf formátumba. Ha ilyen funkciót szeretnék, akkor érdemes a Benning márkánál keresgélni, számos modell összekapcsolható okostelefonnal, Bluetooth segítségével.
Egyes márkák külön beépített Volt szenzorral rendelkeznek, amik már „messziről” érzékelik a feszültséget.
Hogyan mérjünk?
Ha új műszert használunk, olvassuk el a használati utasítást. Nézzük át a műszert, hogy minden rendben van-e vele, a kábeleket vizsgáljuk meg, ellenőrizzük a csatlakozókat. Áram mérésénél az első lépés a méréstartomány beállítása. Ha nem ismerjük az értékeket, akkor magas méréstartománnyal érdemes dolgozni. Ezután a kívánni mért áramkört be kell kapcsolni, és megnyitni, a nyitott áramkörre pedig csatlakoztatni kell a mérőkábeleket. Az áramkört ekkor zárolni kell. Utolsó lépésként pedig megjelenik a mért áramerősség a multiméter kijelzőjén.
Ellenállás mérése a legegyszerűbben elvégezhető mérés. A multiméter fekete kábelét a COM feliratú csatlakozó aljzatba kell helyezni, pirosat pedig a Ω jelűbe kell elhelyezni. Típustól függően megkeressük az ellenállás funkciót. Számos multiméter már automatikusan álltja be a méréstartományt, megkönnyítve a mérést. Azonban, ha multiméterünk nem képes erre akkor manuálisan kell állítanunk a mérési tartományt. A próbavezeték két végét az ellenállás két végéhez érintjük. Ekkor az utóbbi esetben, akkor nem jó mérési tartományban mérünk, a műszer vagy 1-et, vagy pedig nullákat jelez.
Feszültségmérés vagy Volt mérés során megkülönbözetünk egyen-és váltófeszültséget. A fekete vezetéket a COM feliratú aljzatba helyezzük, a piros vezetéket pedig a V feliratúhoz. A multimétert beállítjuk a feszültségmérési tartományba. Ha egy elem feszültségét szeretnénk megmérni akkor a piros vezetéket a pozitív, fekete vezetéket pedig a negatív pólusához érintem. Az ellenállás feszültségét is le tudjuk mérni ezzel a módszerrel.
Áramerősség vagy amper mérésénél is megkülönböztetünk egyen-és váltóáramot. A fekete vezeték szokás szerint a COM aljzatba kerül, míg a piros 20A vagy 10A aljzatba kerül. Figyeljünk arra mindig a nagyobb tartománytól mérjünk a legkisebb tartományig. A mérőműszert egyenáram mérési funkcióra állítjuk. Az áramerősséget úgy tudjuk mérni, hogy a multimétert sorosan bekötjük a áramkörbe. Váltóáramot ugyan ezzel a módszerrel kell mérni.
Mi a Benning márkát ajánljuk, az MM 2 modell képes a fentebb felsorolt mérésekre. Az alábbi linkre kattintva több információ is található. A műszer megvásárolható az üzletünkben, Győrben a Puskás Tivadar u. 4 szám alatt a Berger udvarban. Munkatársaink kérdés esetén szívesen adnak felvilágosítást.